Blogues

Actividades

ACTIVIDADES DO CURSO 2021-22

 

OUTUBRO 2021

 

SETEMBRO 2021

 

 XUÑO 2021

 

MAIO 2021

 

ABRIL 2021

 

MARZO 2021

 

FEBREIRO 2021

 

XANEIRO 2021

 

DECEMBRO 2020

 

NOVEMBRO 2020

 

OUTUBRO 2020

 

SETEMBRO 2020

 

 

ACTIVIDADES DO CURSO 2019-2020

 

XUÑO 2020

 

 

MAIO 2020 

 

 

ABRIL 2020

 

 

MARZO 2020

 

FEBREIRO 2020

 

XANEIRO 2020

 

DECEMBRO 2019

 

NOVEMBRO 2019

 

OUTUBRO 2019

 

SETEMBRO 2019

 

 

 

ACTIVIDADES DO CURSO 2018-2019

 

XUÑO 2019

 

MAIO 2019

 

ABRIL 2019

 

MARZO 2019

 

FEBREIRO 2019

 

XANEIRO 2019

 

DECEMBRO 2018

 

NOVEMBRO 2018

 

 

OUTUBRO 2018

 

 

ACTIVIDADES DO CURSO 2017-2018

 

NOVEMBRO 2017

3  de novembro, venres: Celebración do Samahin

6 a 10 de novembro: I Semana da Froita

10 de novembro, venres: Celebración do Magosto

16 novembro, xoves: Charla sobre educación vial para 5º e 6º de Primaria

20 a 24 de novembro: II Semana da Froita

24 de novembro, venres: Celebración do día contra a violencia de xénero, actúa o grupo de teatro "Piollo".

30 novembro, xoves: Actividade "Paseos polo río" para o alumnado de 4º, 5º e 6º.

 

DECEMBRO 2017

1 de Decembro, venres: Carreira de "campo a través" no lago Castiñeiras.

1 de Decembro, venres: Espectáculo de percusión "Circopeta",  polo grupo de percusión Odaiko para primeiro e segundo cursos.

12 de decembro, martes: Final de Xogos Populares, participan 6º curso.

21 de decembro, xoves: Festival de Nadal (teatro, panxoliñas...)

 

 

XANEIRO 2018

16 de Xaneiro, martes: ás 17:00, charla para pais e nais sobre acoso escolar.

17 de Xaneiro, mércores: charla para alumnado de 6º sobre o IES Mestre Landín.

19 de Xaneiro, venres: 12:00, charla para alumnado de 5º e 6º sobre acoso escolar

23 de Xaneiro, martes: charla para alumnado de 6º sobre o IES Illa de Tambo.

23 de Xaneiro, martes: Campionato Provincial de Campo a Través en Portas.

24 de Xaneiro, mércores: alumnado de 6º visita IES Mestre Landín.

25 de Xaneiro, xoves: 11:30, os pais do alumnado de 6º visitan o IES Illa de Tambo.

25 de Xaneiro, martes: Xornada Intercentros de Marín co alumnado de 5º curso.

30 de Xaneiro, martes: actividades do día da Paz.

 

FEBREIRO 2018

6 de febreiro, martes: Teatro en lingua inglesa "Zapping"

8 de Febreiro, xoves: celebración do Entroido.

11 de Febreiro, domingo: Os trolls do Sequelo

15 de Febreiro, xoves: Os alumnos/as de 5º sementan "Cornos rossos"

17 de Febreiro, sábado: O equipo AquaMarín do CEP Sequelo participa na LIGA LEGO JUNIOR.

19 de Febreiro, luns: Libro recomendado da semana "Memorias dun río"

 

 

MARZO 2018

2 de marzo, venres: Manual de montaxe do MBot

2 de marzo, venres: Visita á EEI O Grupo co robot MBot

7 de marzo, mércores: Os alumnos de 4º visitan a Granxa de Briz

8  de marzo, xoves: 8 de marzo, Día da Muller Traballadora

8 de marzo, xoves: Merendamos plátano

13 de marzo, martes: Conciencia emocional

14 de marzo, mércores: Animais do río Lameira

16 de marzo, venres: Charla de Protección Civil

16 de marzo, venres: Exhibición de COLPBOL

21 de marzo, mércores: Día Mundial da Poesía

22 de marzo, xoves: Ensino de programación con Scratch

 

ABRIL 2018

3 de abril, martes: Respostas  á enquisa sobre cultivo da horta

4 de abril, mércores: O monstro do bandullo grande (obra de teatro)

5 de abril, xoves: 3º e 4º fumos ver unha obra de teatro (Na percura do tesouro)

5 de abril, xoves: Visita a unha exposición fotográfica (Ruth Matilda Anderson)

6 de abril, venres: Flashmob para o día de Educación física na rúa

10 de abril, martes: Rosas na xanela

10 de abril, martes: Na procura do tesouro

12 de abril, xoves: Resumo do concerto didáctico "Na procura do tesouro"

13 de abril, venres: Charla das aves

16 de abril, luns: Primeiros auxilios

16 de abril, luns: Plantando na horta

18 de abril, mércores: A frauta traveseira: Candela Argibay 5º

19 de abril, xoves: Birlo a mascota da biblioteca

23 de abril, luns: Resumo do obradoiro "Ecopercussion"

23 de abril, luns: Ecopercussion, obradoiro de percusión para 5º e 6º

23 de abril, luns: Visítanos un pai

25 de abril, mércores: Día do Libro 2018: "Adopta un libro"

30 de abril, luns: Celebración do "Día da Educación Física na rúa"

 

MAIO 2018

2 de maio, mércores: ECOPERCUSIÓN

3 de maio, xoves: Coñecendo árbores do río

7 de maio, luns: ALEGRÍA y FELICIDAD

7 de maio, luns: Plantamos na aula e nomeamos as hortalizas da horta

10 de maio, xoves: Aprendemos a xogar ao tenis

10 de maio, xoves:  INICIACIÓN AO TENIS

11 de maio, venres: Unha dorna de libros 2018

11 de maio, venres: "A trompa", Laura Arribas López, 3ºB

12 de maio, sábado: A catedral

12 de maio, sábado: Construción do Maio

12 de maio, sábado: O festival de Maios no Colexio

12 de maio, sábado: Un maio faise así

13 de maio, domingo: Embarcación Xiana 2018

13 de maio, domingo: Maio de Maios

14 de maio, luns: Táboas de multiplicar e números primos

14 de maio, luns: Peixes de río 5º A

21 maio, luns: XXII Certame Francisco Añón

21 maio, luns: AUTOESTIMA

23 maio, mércores: Actividades "Conciencia de Río", Voces primeiras de Río"

23 maio, mércores: Flamenco

23 maio, mércores: Día do Libro 2018: "O río dos libros"

23 maio, mércores: XV Certame de Narración Concello de Marín / IV Concurso Relato Curto Sta Cecilia

25 maio, venres: A primeira colleita da nosa horta

26 maio: "O río dos libros". Resumo dos libros adoptados

29 maio, martes: Obra de teatro

29 maio, martes: Visita dos pais ao proxecto robótico de 4º

30 maio, mércores: Reunión de Centros "Robóticos"

30 maio, mércores: O alumnado de primeiro traballando co Blue Bot

30 maio, mércores: O alumnado de 5ºA traballando con mbot Matemáticas e Música

31 maio, xoves: O Mundo quere poesía

 

 

XUÑO 2018

1 xuño, venres: BBC Xogos Populares en Silleda

1 xuño, venres: Visita do alumnado de terceiro curso ao Parque Arqueolóxico da Arte Rupestre

2 xuño, sábado: CARREIRA BOTÓN de ANCLA- Escola Naval de Marín

5 xuño, martes: A visita dos nenos de 3º ao Parque Arqueolóxico da Arte Rupestre de Campo Lameiro

5 xuño, martes: Chegamos a Cabeza de Manzaneda

6 xuño, mércores: II día en Manzaneda

7 xuño, xoves: CONCURSO PANGEA

7 xuño, xoves: Manzaneda día 3

8 xuño, venres: A EXPEDICIÓN DO RÍO LAMEIRA

12 xuño, martes: PROXECTO RÍO LAMEIRA

12 xuño, martes: Letras Galegas

12 xuño, martes: Visita ao IES Illa de Tambo

13 xuño, mércores: English class: Making sentences with mBot

14 xuño, xoves: Desmontando a Casa das Ciencias

14 xuño, xoves: Gañadores do VI certame de Relato Curto organizado pola FANPA

14 xuño, xoves: Concurso "A viaxe de Birlo"

15 xuño, venres: O Domus

15 xuño, venres: O Acuario de A Coruña

15 xuño, venres: Lectura dos relatos gañadores do concurso "A viaxe de Birlo"

15 xuño, venres: Presetación proxecto Río Lameira 4ºA

15 xuño, venres: Proxecto Robótica 4ºA

19 xuño, martes: Excursión a Arzúa

20 xuño, mércores: Exposición de fotos antigas do río Lameira

20 xuño, mércores: HEROINAS GALEGAS

20 xuño, mércores: Apadriñamos as árbores do Río Lameira

20 xuño, mércores: Excursión de Arzúa 5º

22 xuño, venres: Concurso de Eulerías do Mestre Landín

22 xuño, venres: Festival fin de curso

22 xuño, venres: Revista escolar "Falares d@s nen@s" curso 2017-2018

25 xuño, luns: Voces de Río

25 xuño, luns:  II Premio no Concurso de Scratch

26 xuño, martes: Libros de texto Curso 2018-19

Cadernos de atención á diversidade

Os Equipos de Orientación Específicos son axentes de apoio á orientación externos aos centros educativos, centrando as súas funcións, con carácter preferente, no apoio especializado aos departamentos de orientación, na elaboración de programas de intervención, na actualización de datos propios de cada especialidade, así como na elaboración de materiais e recursos que contribúan a unha axeitada resposta educativa nos centros, neste caso en materia de orientación educativa e profesional.

Nesta liña publicaron unha serie de cadernos de atención á diversidade, dispoñibles no seguinte enlace:

https://www.edu.xunta.gal/portal/diversidadeorientacion/411/652/654

Normativa básica de orientación educativa en Galicia

SEMENTAR SEMENTAREMOS!

O noso de proxecto intenta levar adiante a idea de que nun anaco de terra podemos ensinar e experimentar os ciclos biolóxicos máis importantes como poden ser os das plantas, materia, enerxía... coas técnicas de cultivo tradicionais. Este recurso pedagóxico mesmo pode ir máis alá dunhas experiencias prácticas para afondar en contidos teóricos de diversas materias, para realizar unha verdadeira educación ambiental.

Xa están as hortas esperando por nós, consideramos que son un recurso moi valioso para a educación ambiental, así como un contexto axeitado para a adquisición de condutas respectuosas co medio.

Ao longo desta semana comezaremos a traballar nel. Por qué a agricultura tradicional?, porque é o modelo que imos empregar para o desenvolvemento do noso proxecto, non só por cuestións de saúde ou respecto ao medio, senón porque, por riba de todo, trátase de cultura orientada cara a un progreso sostible que respecta a natureza. 

Imos comezar cunha enquisa para ver canto sabedes . Pincha no enlace e adiante!

ÁNIMO, RAPACIÑOS/AS!!

CALENDARIO DA FROITA

1ª SEMANA (DO 6 AO 10 DE NOVEMBRO):

LUNS MARTES MÉRCORES XOVES  VENRES
MANDARINA MAZÁ LARANXA PLÁTANO CASTAÑAS

 

2ª SEMANA (DO 20 AO 26 DE NOVEMBRO):

LUNS MARTES MÉRCORES XOVES  VENRES
MANDARINA MAZÁ PLÁTANO PERA

MANDARINA

 

3ª e 4ª semanas serán no mes de marzo.

 

Mentras esperamos que os nenos/as traian froita ao recreo, xa que é a merenda mais saudable e necesaria que temos para manternos sans e fortes e así poder rendir no colexio e nas actividades extraescolares.

 

ENCONTROS DEPORTIVOS INTERCENTROS

1º- NO CEIP CARBALLAL: DO 15 AO 20 DE XANEIRO DE 2018. PARTICIPAN OS DE 5º CURSO.

2º-  NO CEP SEQUELO: DO 26 DE FEBREIRO AO 2 DE MARZO DE 2018. PARTICIPAN OS DE 6º CURSO.

3º-  NO CEIP SEIXO: DO 7 AO 11 DE MAIO DE 2018. PARTICIPAN OS DE 4º CURSO.

5º e 6º

Resultado de imagen de recursos Resultado de imagen de aprende a programar

 

3º e 4º

Resultado de imagen de recursos Resultado de imagen de aprende a programar

1º e 2º

 Resultado de imagen de recursos Resultado de imagen de aprende a programar     

Alumnado

A seguir ofrecemos uns enlaces, clasificados por cursos, de páxinas web con actividades variadas que pode utilizar o alumnado no seu tempo libre,  de xeito lúdico , para repasar os coñecementos adquiridos.

1º PRIMARIA 2º PRIMARIA
3º PRIMARIA 4º PRIMARIA
5º PRIMARIA 6º PRIMARIA

Biblioteca

Edixgal

 
  
         

Que aprendemos... da danza de espadas

Logo de todo o traballo que se levou a cabo no colexio, pedímoslles aos nenos que nos dixeran unha ou dúas cousas que aprenderan da nosa danza de Espadas. O resultado aquí o tedes:

Dos personaxes da danza e máis cousas

Amir, Iván, Lía, Marcos, Andrea, Abel, Ramiro, Aylen, Luis e Iria falannos dos personaxes da danza e de certas cousas que se perderon nela. Un a un van esmiuzando quen é quen na Danza de Espadas de Marín.

Recompilación da proposta San Miguel 2021 "A danza de espadas"

Este curso empezamos traballando unha das tradicións máis arraigadas no nosa vila a festividade de San Miguel e a danza que se baila nesta data "A danza de espadas".

Foi unha proposta que nun principio partiu da ANPA Aidón, con intención de facelo dun xeito informal, pero que nos veu moi ben para empezar a facer noso o lema elexido para as bibliotecas este curso "A biblioteca escolar ten a palabra", poñendo o foco na palabra e na oralidade.

Así que propuxemos ao noso alumnado que preguntase ao que tiña máis preto, ás fontes orais: avós, pais, amigos, veciños... recollendo toda esta información. 

Recuperamos deste xeito a utilización da biblioteca, como lugar de encontro, despois do parón do curso pasado derivado da situación producida pola COVID, e de restreno tras as obras que se realizaron a fin de curso. 

O noso agradecemento á ANPA pola súa colaboración e implicación no desenvolvemento das actividades.

Deixámosvos a recompilación de como se desenvolveu toda a proposta.

A orixe da festa de San Miguel

De maneira "extraoficial" a festa púxose en Setembro, porque alí cadraba San Miguel, pero por moitas outras cousas que tiñan que ver co xeito en que os mariñeiros se ganaban a vida, e así nolo contan Kenia, Antón, Aaron e Noa e aos mandos estiveron Uxía e Aitana de 5º

 

29 de setembro no CEP SEQUELO

Tras a iniciativa da ANPA de dar máis visibilidade ás festas locais,

dedicamos no colexio unhas horas de clase,

a coñecer as tradicións e orixes da FESTA DE SAN MIGUEL,

patrón dos mareantes, en Marín.

 

    

VESTÍMONOS DE BRANCO

DECORAMOS O COLEXIO

 

     

          Mural da Danza feito por Noelia de 3º

ENLACE PARA COÑECER MÁIS SOBRE A FESTA E A TRADICIÓN RELIXIOSA  

Estivemos moi atentos na Biblioteca

escoitando algunhas novas sobre o

Patrimonio Cultural da Nosa Vila Mariñeira.

 Instrumento do Ferreñeiro da Danza das Espadas.

 

 

Ao o son da música, a gaita e tambores,

bailamos para rematar a festa.

ATA O PRÓXIMO ANO

Distribuir contido

 

Pincha na mascota da Biblioteca e acede ao Blog externo

Radio Sequelo

O Sequelo na prensa

Liga Fútbol Sala

1) Clasificación. *

2) Xornadas. *

3) Equipos. *

4) Noticias. *

* Fai clic enriba de cada categoría e abrirache unha nova fiestra.