You Tube  Resultado de imagen de twitter  Resultado de imagen de facebookSelo europeo das linguasUnion Europe

 

Aberto o prazo para a presentación de candidaturas ao Consello Escolar

Comunícase aos membros da comunidade educativa do IES As Fontiñas que está aberto o prazo de presentación de candidaturas para os distintos sectores que compoñen o Consello Escolar.

Calendario do proceso electoral

Presentación de candidaturas (a entregar na secretaría do centro)

Xefaturas de Departamento 2018-19

 

Apelidos e Nome

Agra Ramírez, José A.

Departamento

E FISICA

Calvo Blanco, Carmen RELIXION
Díaz Castro, María Luisa FRANCES
Fernández Campos, Leonardo E. EDNL
Gude Ayaso, Dolores CASTELAN
Iglesias Santomé, Enrique DEBUXO
Isorna Santiago, Armando LATIN
Losada Fernández, Rubén XEOGRAFIA
Louzao Rodríguez, Xoan A. ECONOMIA
Méndez Benegassi Gamallo, Noemi EOC
Otero Fernández, Elena MATEMATICAS
Palacio Perulero, Xosé BIOLOXIA
Pardo Fernández, María GALEGO
Pérez-Santamarina Feijoo, Carmen FISICA
Piñeiro Soliño, Nemesio FOL
Rey Rey, Alejandro ADM
Varela Cordeiro, Ana ORIENTACION
Vidán Ortiz, Isabel FILOSOFIA
Viz Blanco, Margarita INGLES

Ateción a Nais e Pais

 

  PROFESORADO_18-19 ATENCIONS CARGOS
1 Agra Ramírez, José A. martes 13:40 - 14:30 (X.D.)
2 Aira López, Montserrat venres 10:40 - 11:30 (C.E.)
3 Barreiro Neira, Carmen Mércores 15:30 - 16:20 (COOR_FCT)
4 Blanco Fernández, Luisa Xoves 12:00 - 12:50 (TITORA_1º B_BACH)
5 Blanco Veiga, Rosa venres 10:40 - 11:30  
6 Casal Devesa, Margarita Xoves 10:40 - 11:30 (TITORA_2º XEAA)
7 Castroagudín Melón, Ramón luns 12:00 - 12:50 (SECRETARIO)
8 Díaz Castro, María Luisa Martes 12:50 - 13:40 (X.D.)
9 Fernández Campos, Leonardo Luns 10:40 - 11:30 (X.D.)
10 Fernández Fernández, Mercedes Mares 12:50 - 13:40  
11 Fernández Garea, Miguel Venres 9:50 - 10:40 (TITOR_1º PRO)
12 García Vázquez, Celsa xoves 12:50 - 13:40 (TITORA_1º AFI)
13 Gude Ayaso, Dolores Mércores 09:50 - 10:40 (TITORA_2ºA_BACH)
14 Iglesias Santomé, Enrique martes_10:40 - 11:30 (X.D.)
15 Isorna Santiago, Armando Mércores 10:40 - 11:30 (TITOR_1ºA_BACH) + (X.D.)
16 Lasheras Goicoechea, Juana Martes 18:00 - 18:50 (TITORA_2º AFIA)
17 López Blanco, Julia luns 12:00 - 12:50  
18 López Fernández, Carmen Xoves 17:10 - 18:00 (TITORA_1º AD)
19 López Otero, Jaime luns 15:30 - 16:20 XEFE ESTUDOS + COOR_WEB
20 Losada Fernández, Rubén Xoves 12:00 - 12:50 (TITOR_2ºB_BACH) + (X.D.)
21 Louzao Rodríguez, Xoán A. xoves 12:50 - 13:40 (X.D.)
22 Méndez Otero, José Luis Mércores 12:50 - 13:40 (TITOR_1º PRE)
23 Méndez-Benegassi Gamallo, Noemí venres 10:40 - 11:30 (TITORA_2º PRE) + X.D.
24 Moure Beiroa, Manuel Mércores 10:40 - 11:30 (TITOR_2º SEA)
25 Negreira Noya, Remedios Xoves 09:50 - 10:10  
26 Noya López, Jesus Xoves 10:40 - 11:30 (VICEDIRECTOR)
27 Otero Fernández, Elena Luns 10:40 - 11:30 (C.E.)+TITORA_2ºC_BACH
28 Palacio Perulero, Xosé venres 09:50 - 10:40 (X.D.)
29 Parapar López, Raquel mércores_10:40 - 11:30 (TITORA_2º AD)
30 Pardo Fernández, Mª José Mércores 09:50 - 10:40 (X.D.)
31 Pena Rey, Antonio venres 09:50 - 10:40 TITOR_2º_PRO
32 Peña Lombao, Juan José Martes 10:40 - 11:30  
33 Pérez Mouriño, Pilar Martes 12:00 - 12:50 (TITORA_1º XEA)
34 Pérez-Santamarina Feijóo, Carmen Luns 09:50 - 10:40 (TITORA_1ºC_BACH) + (X.D.)
35 Piñeiro Soliño, Nemesio venres 10:40 - 11:30 (X.D.) + (C.E.)
36 Prieto Ramos, Mª Jesús Martes 10:40 - 11:30 (X.ESTUDOS-DIURNO)
37 Quelle Cuadrado, Marina Martes 10:40 - 11:30  
38 Rey Rey, Alejandro Luns 10:40 - 11:30 X.D. + (C.E.)
39 Rodríguez López, Ana María Venres 12:00 - 12:50  
40 Saez Jorge, Miguel A. Xoves 12:00 - 12:50 (TITOR_1º AFIA)
41 San José García, Gloria Luns 10:40 - 11:30 (TITORA_1º XEA)
42 Seijas Díaz, Angeles Mércores 10:40 - 11:30 (TITORA_2º AFI)
43 Suárez Míguez, Fernando Venres 12:00 - 12:50  
44 Suárez Tuñas, María Clara Martes 17:10 - 18:00 (TITORA_1º XEAA)
45 Sumay Rey, José A. Luns 12:50 - 13:40 (DIRECTOR)
46 Tomé Mourenza, Angel Martes 18:00 - 18:50 (TITOR_2º PREA)
47 Tosar Durán, Amadeo Luns 18:00 - 18:50 (TITOR_1º PRE_Ad)
48 Varela Cordeiro, Ana Martes 12:50 - 13:40 (ORIENTACION)
49 Vázquez Díaz, Sabela Venres 10:40 - 11:30  
50 Vázquez López, Alejandra Xoves 18:00 - 18:50 (COOR_ERASMUS)
51 Vidán Ortiz, Isabel Luns 10:40 - 11:30 (COOR_BIBLIOTECA) + (X.D.)
52 Vieites Fernández, Gabriel luns 12:00 - 12:50 (TITOR_2º XEA)
53 Viz Blanco, Margarita xoves 12:50 - 13:40 (X.D.)

Titorías 2018-19

 

Apelidos e Nome Día atención Hora atención Titoría
1 Isorna Santiago, Armando MÉRCORES 10:40-11:30 BAC1_A
2 Blanco Fernández, Luisa XOVES 12:00-12:50 BAC1_B
3 Pérez-Santamarina Feijoo, Carmen LUNS 9:50-10:40 BAC1_C
4 Gude Ayaso, Dolores MÉRCORES 9:50-10:40 BAC2_A
5 Losada Fernández, Rubén XOVES 12:00-12:50 BAC2_B
6 Otero Fernández, Elena LUNS 10:40-11:30 BAC2_C
7 Pérez Mouriño, Pilar MARTES 12:00-12:50 SA_1
8 Moure Beiroa, Manuel MÉRCORES 10:40-11:30 SA_2
9 San José García, Gloria LUNS 10:40-11:30 XA_1
10 Vieites Fernández, Gabriel LUNS 12:00-12:50 XA_2
11 García Vázquez, Celsa Esther XOVES 12:50-13:40 AF_1
12 Seijas Díaz, Angeles MÉRCORES 10:40-11:30 AF_2
13 López Fernández, Carmen XOVES 17:10-18:00 AD_1
14 Parapar López, Raquel MÉRCORES 10:40-11:30 AD_2
15 Méndez Otero, José Luis MÉRCORES 12:50-13:40 PRE_1
16 Méndez Benegassi Gamallo, Noemi VENRES 10:40-11:30 PRE_2
17 Fernández Garea, Miguel VENRES 9:50-10:40 PRO_1
18 Pena Rey, Antonio VENRES 9:50-10:40 PRO_2
19 Suárez Tuñas, Clara MARTES 17:10-18:00 XA_1_ad
20 Casal Devesa, Margarita XOVES 10:40-11:30 XA_2_ad
21 Sáez Jorge, Miguel A. XOVES 12:00-12:50 AF_1_ad
22 Lasheras Goicoechea, Juana MARTES 18:00-18:50 AF_2_ad
23 Tosar Durán, Amadeo LUNS 18:00-18:50 PRE_1_ad
24 Tomé Mourenza, Ángel L. MARTES 18:00-18:50 PRE_2_ad

Excursión Mallorca: Fundació Pilar e Joan Miró e Xardín Botánico de Marivent

Profesorado: Mª de Pilar Ríos Quintás e Leonardo Fernández Campos.

Cursos: Primeiro de bacharelato

A mañá do último día, si, a do día despois da noite máis curta, fomos ao museo mallorquí do famoso artista plástico, visitamos a exposición permanente e a temporal e mesmo gozamos das explicacións do seu taller, con bosquexos nas paredes intactos dende o seu pasamento e a memoria da súa prolífica e constante dedicación á arte naquela fermosa paraxe. Logo baixamos a pé até a residencia de verán da monarquía española, en que visitamos o Xardín Botánico aberto ao público, que contén tamén esculturas de Miró.

 

Álbum: Curso 17/18 -> Excursión Mallorca: Fundació Pilar e Joan Miró e Xardín Botánico de Marivent

Excursión Mallorca: Praia S'Arenal

Profesorado: Mª de Pilar Ríos Quintás e Leonardo Fernández Campos.

Cursos: Primeiro de bacharelato

Á tarde do penúltimo día, fomos por fin á enorme praia de S'Arenal, e colocámonos xusto diante do posto de vixilancia do 112, inda que algún acordou tarde para reclamar os seus servizos. Nadamos, tomamos o sol e sacamos esta chea de fotos. Nas fermosas luces do solpor xa se adiviñaba o drama de termos que marchar ao día seguinte.

Álbum: Curso 17/18 -> Excursión Mallorca: Praia S'Arenal

Guía do alumnado curso 2018-2019

Publicada a guía do alumnado aquí.

Excursión Mallorca: Valldemossa e estación do ferrocarril Sóller

Profesorado: Mª de Pilar Ríos Quintás e Leonardo Fernández Campos.

Cursos: Primeiro de bacharelato

O luns visitamos a fermosísima vila montañesa de Valldemossa, onde contratamos un guía grazas ao instituto para visitar a Cartoixa, en que pararon longo tempo Chopin e George Sand, entre outros/as. Gozamos das rúas, as compras e até un concerto de piano en directo con pezas do famoso compositor romántico. Ao ir para alá, perdemos por minutos o coche de liña, e aproveitamos para visitar a estación do primeiro ferrocarril da Illa, onde nos colleu por sorpresa unha exposición de Miró coa que non contabamos, aperitivo da visita ao día seguinte á súa Fundació.

Álbum: Curso 17/18 -> Excursión Mallorca: Valldemossa e estación do ferrocarril

Excursión a Mallorca: ALMUDAINA E BARRIO XUDEU

 Profesorado: Mª de Pilar Ríos Quintás e Leonardo Fernández Campos.

Cursos: Primeiro de bacharelato

Á tarde do domingo vimos as murallas dende fóra, visitamos a Almudaina e paseamos pola metade de zona vella que nos faltaba por coñecer, incluíndo a Rambla e o Barrio Xudeu, con algunha casa de fachada modernista que lembraba a Pedrera de Barcelona e sobre todo os símbolos da resistencia conversa acochados nas rúas estreitas e nos recantos máis imprevistos.

 

Álbum: Curso 17/18 -> Excursión a Mallorca: Almudaina e barrio xudeo

Excursión a Mallorca: AQUALAND

Profesorado: Mª de Pilar Ríos Quintás e Leonardo Fernández Campos.

Cursos: Primeiro de bacharelato

Domingo á mañá botámolo no Aqualand, que ficaba alí pertiño do Hotel. Era tan trepidante e había tanta auga que apenas hai imaxes das atraccións máis vertixinosas. Tomamos o sol, a sombra e corremos polo parque na conta atrás que impuña o regreso ao hotel para xantar e a tarde en Palma.

 

Álbum: Curso 17/18 -> Excursión a Mallorca: AQUALAND

Excursión a Mallorca: Coves dels Hams i del Drach

Profesorado: Mª de Pilar Ríos Quintás e Leonardo Fernández Campos.

Cursos: Primeiro de bacharelato

O teceiro día dedicámosllo ás famosísimas Coves de Mallorca, nunha excursión con guía pagada polo instituto en que ademais puidemos gozar da fábrica de perlas, as explicacións sobre a fisionomía do terreo mallorquí, Manacor e a escola de Rafa Nadal, os diversos muíños antigos e recentes, e, como non, cantar a rianxeira para o gozo dos/as seareiros/as e camareiros/as do MacDonalds de Porto Cristo e os/as viaxeiros/as do bus.

 

Álbum: Curso 17/18 -> Excursión a Mallorca: Coves dels Hams i del Drach

Excursión a Mallorca: Banys Árabs

Profesorado: Mª de Pilar Ríos Quintás e Leonardo Fernández Campos.

Cursos: Primeiro de bacharelato

Pero antes, os Banys Àrabs, os baños árabes en pé dende o século XI, co seu fermoso xardín de Can Fontirroig. Son un dos poucos restos de arquitectura islámica conservados na illa, que lle debe o seu nome, Mallorca, de Madina Mayurqa, o antigo nome de Palma, a Al-Andalus. Mantense a sala central de planta cadrada, cuberta cunha cúpula semiesférica de ladrillos con lumieiras e sostida por 12 columnas con arcos de ferradura, destinada aos baños quentes, para o que dispuña dun dobre chan con ocos por onde circulaba a agua e o vapor. Tamén se conserva unha sala anexa rectangular cuberta con bóveda de canón.

 

Álbum: Curso 17/18 -> Excursión a Mallorca: Banys Árabs

Excursión a Mallorca: Zona vella de Palma

Profesorado: Mª de Pilar Ríos Quintás e Leonardo Fernández Campos.

Cursos: Primeiro de bacharelato

O segundo día, de mañanciña, collemos a nosa querida lata de sardiñas L23 S'Arenal-Palma, baixamos na Plaça de la Porta del Camp e fixemos unha xira en mallorquí pola zona vella de Palma: as rúas estreitas, os balcóns modernistas, os famosos patios, os letreiros co «artigo salgado», o Convent de Santa Clara, a muralla dende dentro e enriba, a Catedral, o Concello coa bandeira LGTBI do Día do Orgullo, a Plaça Major, os postos de artesanía... e a nosa queridísima latiña de zamburiñas L23 de volta para S'Arenal

 

 

 

Álbum: Curso 17/18 -> Excursión a Mallorca: Zona vella de Palma

Excursión a Mallorca: Paseo Marítimo S'Arenal

Profesorado: Mª de Pilar Ríos Quintás e Leonardo Fernández Campos.

Cursos: Primeiro de bacharelato

Á noite demos un paseo polo Paseo Marítimo de S'Arenal para coñecer o ambiente nocturno, paramos nun par de terrazas e conversamos animadamente, o reggetón e a cuchipanda nos pubs quedarían por decisión da asemblea para máis adiante.

 

Álbum: Curso 17/18 -> Excursión a Mallorca: Paseo Marítimo S'Arenal

Excursión a Mallorca: Praia es Fornás

Profesorado: Mª de Pilar Ríos Quintás e Leonardo Fernández Campos.

Cursos: Primeiro de bacharelato.

Nada máis chegar, instalámonos no hotel, xantamos e buscamos unha praia de referencia, que non foi a inmensa de S'Arenal, baixando á dereita, senón unha caliña moi xeitosa á man esquerda na que botamos a primeira de varias tardiñas e varias noites de guitarra, ukelele, cantares e conversas, Es Fornás.

 

Álbum: Curso 17/18 -> Excursión a Mallorca: Praia es Fornás

Excursión a Mallorca: Hotel e transportes

Profesorado: Mª de Pilar Ríos Quintás e Leonardo Fernández Campos.

Cursos: Primeiro de bacharelato.

Do xoves 28 de xuño ao martes 3 de xullo viaxamos a Mallorca 2 profes e 11 alumnos/as do IES. Era moita a ilusión polos meses de traballo e venda previos, reservas e avaliacións que tivemos que superar para coller rumbo á Illa Bonita. Case nos custou tanto coma ter que vir de volta ao rematar a aventura.

 

Álbum: Curso 17/18 -> Excursión a Mallorca: Hotel e transportes

TALLER DE MICRORRELATOS

María José Viz e Jesús Garabato acercaron, con gran éxito, ao noso alumnado de primeiro curso de Bacharelato ao mundo da microliteratura, en particular aos microrelatos.

María José Viz, escritora e filóloga, exerce como bibliotecaria na cidade de A Coruña. Publicou o seu primeiro libro de Microliteratura: Creaciones mínimas (Ojos Verdes Ediciones, 2016) e, un ano máis tarde, Instantes hallados (Ojos Verdes Ediciones, 2017), obra na que trata de harmonizar a micropoesía e os microrrelatos en “instantes”, aos que aporta ilustracións a súa irmá, Margarita Viz, profesora no IES As Fontiñas de Santiago de Compostela.

Jesús Garabato xunta dúas das súas aficcións, a música e a literatura, en varios espectáculos poético-musicais  Invitación a un viaje sonoroNa frente unha estrela, no bico un cantar, etc ─, adaptados por el e interpretados pola Agrupación Musical Albéniz de A Coruña, da que é membro. Tamén é un excelente escritor, principalmente de microliteratura.

Departamento: Lengua Castellana y Literatura     Profesora: Zaida López Muñoz     Curso: 1º Bacharelato     Data: 5 de xuño de 2018

 

Álbum: Curso 17/18 -> TALLER DE MICRORRELATOS

Horarios Adultos

PUBLICADOS HORARIOS NO RÉXIME DAS PERSOAS ADULTAS

 

CM XESTIÓN ADMINISTRATIVA

CS ADMINISTRACIÓN E FINANZAS

CS PROXECTOS DE EDIFICACIÓN

O noso alumno, JORGE CAEIRO LÓPEZ de Administración e Xestión, premio extraordinario de F.P. de grao superior, curso 2016/17.

O alumno D. JORGE CAEIRO LÓPEZ ven de ser galardoado co Premio Extraordinario de FP na Familia Profesional de Administración no curso 2016/17.

O citado premio aparece publicado na Orde da Consellería de Educación do 31 de maio de 2018, DOG Núm. 110 Luns, 11 de xuño de 2018.

Parabéns para o alumno, o equipo docente e o departamento.

O equipo directivo.

Carta do Director xeral de Educación, Formación Profesional e Innovación Educativa:

Anagnórise. Unha fermosa historia de amor de María Victoria Moreno.

Departamentos de Lingua Galega de Literatura e Normalización Lingüística.

Profesorado: Zaida López Muñoz, María J. Pardo Fernández e Leonardo Fernández Campos

Cursos: 1º A,B e C de bacharelato

Lugar de celebración: Auditorio de Galicia (Santiago de Compostela)      Produción: Editorial Galaxia e Limiar Teatro.

Data: 14 de maio de 2018

Prema aquí para ver un resumo da obra

Álbum: Curso 17/18 -> Teatro Anagnórise

Xornada de acollemento de probas libres.

A xornada de acollemento de probas libres será o día 5 de xuño ás 12:00 na aula 206.

 

A non asistencia inxustificada ao acto producirá a baixa de oficio da matrícula, segundo o establecido na disposición adicional segunda. Baixas de oficio no punto 1 da “orde do 5 de abril de 2013” pola que se regulan as probas para a obtención dos títulos de técnico e de técnico superior de ciclos formativos de formación profesional dos establecidos ao abeiro da lei orgánica 2/2006, do 3 de maio, de educación.

 

A xefatura de estudos

Calendario de probas libres de ADMINISTRACIÓN E XESTIÓN

 

Noticia en La Voz de Galicia sobre os Ciclos da familia profesional de Edificación e Obra Civil

Resultado de imagen de la voz de galicia27/05/2018

La falta de alumnado de FP obliga al IES de Fontiñas a rechazar prácticas en empresas

Los ciclos superiores de Obra Civil o Edificación no completan ni la mitad de las plazas disponibles   PARA VER A NOTICIA COMPLETA FAI CLIC AQUí

 

 

VISITA VIVEIRO DE EMPRESAS (EDIFICACIÓN E OBRA CIVIL)

Profesores: Montserrat Aira López

Curso: 2º curso de edificación e obra civil

Departamento: Orientación e edificación e obra civil.

Descrición: Visita guiada ao viveiro de empresas da cámara de comercio de Santiago de Compostela. Atendidos por Rosa Mary Cardeso Trillo (Xefa do departameno de creación de empresa) y Fernando Barros Fornos (Secretario xeral da cámara de comercio de Santiago de Compostela).

Data: 9 de marzo de 2018

Atendidos por: Rosa Mary Cardeso Trillo (Xefa do Departamento de creación de empresas) e Fernando Barros Fornos (Secretario Xeral da Cámara de comercio de Santiago).

Álbum: Curso 17/18 -> Visita guiada ao Viveiro de empresas edificación e obra civil

XORNADA INFORMATIVA SOBRE EMPRESAS DE INSERCIÓN LABORAL FP 1º E 2º SERVIZO ADMINISTRATIVOS

Organiza: AEIGA (Asociación de empresas de inserción de Galicia)

Cursos: 1º e 2º de Servizos Administrativos

Departamento: Orientación

Programa:

Bloque I: A Empresa de Inserción Laboral

Bloque II: O Traballador en Inserción

Bloque III: Promoción das Empresas de Inserción

Bloque IV: Presentación das Empresas de Inserción da zona de referencia Compostela Inserta EIL e restantes empresas de inserción que forman parte de AEIGA

Data: 16 de marzo de 2018

Álbum: Curso 17/18 -> Xornada informativa sobre empresas de inserción laboral FP

Exposición mulleres no laboratorio: primeiras científicas da USC

Data/horas: 16 de Marzo de 12:50 a 13:40.

Cursos afectados: 1º de Bacharelato  A, B, e C.

                          1º e 2º de Formación Profesional Básica. 

Profesorado: Jorge Abelleira Freiría, Leonardo Fernández Campos, Manuel Moure Beiroa, Remedios Negreira Noya

Organiza: Oficina de igualdade de xénero. 

Lugar: salón de actos. 

Data: 16 de marzo de 2018

Álbum: Curso 17/18 -> Exposición mulleres no laboratorio: primeiras científicas da USC

Powered by Drupal - Design by artinet