A excelencia do alumnado de FP, premiada nas Galicia Skills 2018

A conselleira de Educación presidiu hoxe a entrega de medallas desta competición, organizada polo seu departamento
Os recoñecidos co ouro representarán a Galicia nas Spain Skills 2019
Ven, 30/11/2018 - 13:54

A conselleira de Educación, Universidade e Formación Profesional, Carmen Pomar, presidiu hoxe a entrega das medallas do certame Galicia Skills 2018, que se celebra desde o pasado mércores na Feira Internacional de Galicia Abanca (Silleda), organizadas pola Consellería de Educación, Universidade e Formación Profesional. Un total de 137 alumnos participantes, acompañados dos seus titores, de 52 centros públicos mediron nestes días as súas destrezas en 26 modalidades ou skills formativas, demostrando a excelencia das ensinanzas que reciben.

Durante a súa intervención Carmen Pomar sinalou a FP como unha “modalidade de formación de futuro, innovadora e adaptable aos cambios”. “Como resultado, hoxe a FP galega é un referente en todo o Estado e segue a liña dos principais países europeos neste ámbito como Alemaña, Suíza ou Austria”, dixo, “unha ensinanza moderna, dinámica, fonte de emprendemento e porta aberta ao emprego, ao axustarse ás particularidades sociais e económicas de Galicia”.

A conselleira quixo tamén gabar a capacidade e valía do alumnado para desempeñar o traballo para o que se preparan. “Sodes un orgullo para todos nós, polo compromiso, o esforzo e a destreza demostradas”, destacou. Así mesmo, agradeceu a implicación de familias, profesorado e centros, polo apoio imprescindible que prestan. A titular de Educación resaltou tamén a colaboración das empresas, tanto neste campionato como cos centros, “que pon en valor a calidade e o atractivo das ensinanzas de formación profesional, motivando o alumnado e recoñecendo e estimulando o labor do profesorado”.

Competición e servizos

Ademais das competicións nas skills, en Galicia Skills puideron verse tamén obradoiros de imaxe persoal, drons, artes gráficas e hospital de robots, así como demostracións de realidade virtual, con simuladores e 3D, e de cociña innovadora. Cómpre salientar que a maiores da súa participación no certame, foron 15 centros galegos os que se ocuparon dos servizos do evento: reprografía, atención a visitas, apoio administrativo...

De feito, o IES Fraga do Eume (Pontedeume) foi o encargado de servir hoxe o cóctel da gala de clausura, que foi amenizada coas actuacións do Conservatorio Profesional de Danza de Lugo, do Conservatorio Superior de Música da Coruña e dos DJs do IES Xelmirez I (Santiago) . O deseño e realización das medallas correu a cargo do IES Politécnico de Vigo e a o IES Plurilingüe Pintor Colmeiro (Silleda) ocupouse da organización do acto de peche, que foi retransmitido en streaming polo alumnado do CIFP Imaxe e Son (A Coruña).

Galardoados

Dos galardoados hoxe, os premiados con medalla de ouro competirán representando a Galicia en Spain Skills 2019. A relación de premiados –tanto medalla de ouro como de prata– pode consultarse na seguinte táboa.

MEDALLA E COMPETICIÓN

CENTRO PARTICIPANTE

ALUMNO

TITOR

 

Medalla Ouro

Tecnoloxía do automóbil

IES As Mariñas (Betanzos)

Brais Fernández Rocha

Miguel Vilela González

 

Medalla Prata

Tecnoloxía do automóbil

CIFP Politécnico de Santiago (Santiago)

Mateo Rodríguez Rodríguez

Miguel Ángel Teira Patiño

 

Medalla Ouro

Pintura do automóbil

CIFP As Mercedes (Lugo)

Hugo Rigueiro Álvarez

Balbino Trigo Díaz

 

Medalla Prata

Pintura do automóbil

CIFP Ferrolterra (Ferrol)

Christian Docal Fernández

Luis Gesto Lois

 

Medalla Ouro

Fontanería e calefacción

CIFP As Mercedes (Lugo)

Miguel Carballal Vizcaino

Leticia Conde Castro

 

Medalla Prata

Fontanería e calefacción

CIFP Coroso  (Ribeira)

Carlos Gaciño Carnota

Sonia Arias Rivas

 

Medalla Ouro

Instalacións eléctricas

CIFP Politécnico de Santiago (Santiago)

Esteban Romero Liñares

Cristina Rey Carballo

 

Medalla Prata

Instalacións eléctricas

IES Politécnico de Vigo (Vigo)

María Jesús Baña Castiñeira

José Manuel González Domínguez

 

Medalla Ouro

Pintura e decoración

CIFP Porta da Auga (Ribadeo)

Francisco Lombán Silvosa

José Fernando Méndez de Andrés Rodríguez

 

Medalla Prata

Pintura e decoración

CIFP A Farixa (Ourense)

Virginia Romina Rey Friedman

Mª del Carmen Iglesias Delgado

 

Medalla Ouro

Ebanistaría

CIFP Someso (A Coruña)

Brais Mosquera Fuentes

Benigno Rafael García Amor

 

Medalla Prata

Ebanistaría

IES de Melide (Melide)

José Antonio Ferraces López

José Fernández Jiménez

 

Medalla Ouro

Carpintaría

IES Salvaterra de Miño (Salvaterra de Miño)

Jonathan Jose Alfaya Araujo

José Luis González Álvarez

 

Medalla Prata

Carpintaría

CIFP Someso (A Coruña)

Javier Pardiñas Lorenzo

Benigno Rafael García Amor

 

Medalla Ouro

Xardinaría paisaxística

IES Montecelo (Pontevedra)

Alberto Martínez Garrido Adrián Darriba Bello

Vera Gómez Pardeiro

 

Medalla Prata

Xardinaría paisaxística

CIFP A Granxa (Ponteareas)

Juan Enrique Iglesias Álvarez Rosa María Alonso Cantalapiedra

 Montserrat Vázquez Meizoso

 

Medalla Ouro

Refrixeración e aire acondicionado

CIFP As Mercedes (Lugo)

Diego Ramil Silvosa

Victor Manuel Paz Cortiñas

 

Medalla Prata

Refrixeración e aire acondicionado

IES Universidade Laboral (Culleredo)

Juan Reboredo Espiñeira

Cristóbal Fraguela Casal

 

Medalla Ouro

Mecatrónica

CIFP Ferrolterra (Ferrol)

Leonardo Arturo Lanzoy Saavedra

Rafael Regueiro Carballeira

José Antonio Gómez Rodríguez

 

Medalla Prata

Mecatrónica

CIFP Politécnico de Lugo (Lugo)

Francisco Ibáñez López Mateo González Pérez

José Luis Blanco Carballido

 

Medalla Ouro

Enxeñaría de deseño mecánico-CAD

CIFP As Mercedes (Lugo)

Ainhoa Torres López

Alberto Pereira López

 

Medalla Prata

Enxeñaría de deseño mecánico-CAD

CIFP Ferrolterra (Ferrol)

María Tarín Robles

María Dolores González Román

 

Medalla Ouro

Mecanizado

IES Politécnico de Vigo (Vigo)

David Ucha Pérez

Francisco José Rodríguez Martínez

 

Medalla Prata Mecanizado

CIFP Politécnico de Lugo (Lugo)

Diego Tallón Pedreira

José Romero Pérez

 

Medalla Ouro

Soldadura

CIFP Politécnico de Santiago (Santiago)

Alberto Vidal Lado

Ovindo Comuñas García

 

Medalla Prata

Soldadura

IES Marco de Camballón (Vila de Cruces)

Daniel Puga Méndez

Rubén D. Gómez Casal

 

Medalla Ouro

Electrónica

CIFP Politécnico de Santiago (Santiago)

Miguel Messina Añón

Sabino Vidal Garea

 

Medalla Prata

Electrónica

CIFP A Farixa (Ourense)

Kevin Domínguez Lorenzo

Ángel Benito Álvarez Rodríguez

 

Medalla Ouro

Control industrial

CIFP Politécnico de Santiago (Santiago)

Pablo Chico Segade

Pablo Pérez Seoane

 

Medalla Prata

Control industrial

IES Frei Martín Sarmiento (Pontevedra)

David Alonso Méndez

David Camiños Rivas

 

Medalla Ouro

Solucións de software para empresas

CIFP A Carballeira-Marcos Valcárcel (Ourense)

Iván Rodríguez Salgueiros

Mª Luz Amaro Lois

 

Medalla Prata

Solucións de software para empresas

IES A Pinguela (Monforte)

Miguel Pérez Rodríguez

Iván García García

 

Medalla Ouro

Administración de sistemas en rede

IES San Clemente (Santiago)

Alejandro Buján Pampín

Bruno Vila Vilariño

 

Medalla Prata

Administración de sistemas en rede

IES Isidro Parga Pondal (Carballo)

Daniel Grela Mosquera

Diego Terrón del Valle

 

Medalla Ouro

Tecnoloxía da moda

CIFP Paseo das Pontes (A Coruña)

Yéssica Fernández Miño

Mª José Ramallal Mosquera

 

Medalla Prata Tecnoloxía da moda

CIFP Manuel Antonio (Vigo)

Alba Otero López

Mónica de Acevedo Pedro

 

Medalla Ouro

Peiteado

IES Frei Martín Sarmiento (Pontevedra)

Irene Galbán Rodríguez

Ana Mª Varela Pena

 

Medalla Prata

Peiteado

CIFP Someso (A Coruña)

Brenda María Cordero de la Cruz

Beatriz García Veiga

 

Medalla Ouro

Panadaría

CIFP Paseo das Pontes (A Coruña)

Yamila Sidati Novo

Avelina Amado Fernández

 

Medalla Prata

Panadaría

CIFP Carlos Oroza (Pontevedra)

Luis Miguel Padín Insua

Manuel Patiño Carou

 

Medalla Ouro

Cociña

CIFP Paseo das Pontes (A Coruña)

Víctor Paz Soage

Antonio Vieira Armada

 

Medalla Prata

Cociña

IES de Vilamarín (Vilamarín)

Fabio Santamaría Gómez

Mónica Cernadas Carreira

 

Medalla Ouro

Servizo de restaurante e bar

CIFP Manuel Antonio (Vigo)

Andrés Salgueiro Troitiño

Garrido Cousillas, José Ramón

 

Medalla Prata

Servizo de restaurante e bar

CIFP Compostela (Santiago)

Miguel Pampín García

Francisco Molinos Reimúndez

 

Medalla Ouro

Recepción hoteleira

CIFP Manuel Antonio (Vigo)

Ainara Navarro Muñoz

Roi Álvarez González

 

Medalla Prata

Recepción hoteleira

CIFP Compostela (Santiago)

Noelia Veiga Domínguez

Rebeca MiramontesPenas

 

Medalla Ouro

Floraría

IES Plurilingüe San Rosendo (Mondoñedo)

Cristina Ares Rivas

Mª Angeles Camino Saco

 

Medalla Prata

Floraría

CFEA de Guísamo (Guísamo)

Lucía Rodríguez Vázquez

Mª Luisa Quintana Rodríguez

 

Medalla Ouro

Coidados auxiliares de enfermaría

IES Lamas de Abade (Santiago)

Iria Díaz Granja

Mª Cristina Robledo Trabanco

 

Medalla Prata

Coidados auxiliares de enfermaría

IES Leixa (Ferrol)

Ainhoa Cambronero Rodríguez

Laura Ríos Dalama