Actividades

QUÉROTE +

Participamos no programa QUÉROTE + co alumnado de 3º ESO, para abordar de maneira práctica, dinámica e interactiva, contidos de interese para o desenvolvemento dos nosos mozos e mozas.

 

Preme aquí para accederes aos contidos.

 

4 voces femininas (alumnas de 2º ESO) visibilizan a desigualdade desde catro ópticas diferentes. Preme aquí para ver video .

Dalles nome

 

Exposición "Unha viaxe pola ciencia"

(Dpto de Bioloxía e corredor da planta baixa, durante o mes de novembro)

 

Día da Ciencia en galego

Baltasar MerinoDocente, botánico e meteorólogo

 Viaxes pola ciencia

A viaxe do Beagle e o mapa de Fontán

(neste enlace podes ver un vídeo sobre a súa figura)  
  Tamén elas: mulleres científicas

 Tod@s podemos ser científic@s. Propostas lúdicas

Elaborar un compás

 

   
Exposición "Escritoras" (corredor da planta baixa, ata o 15 de novembro)
 
 OUTRAS ACTIVIDADES QUE PASAN POLO MUNDO ADIANTE... 
 

A nosa exposición sobre Maruja Mallo

está percorrendo mundo:

prestóuselle á Escola Oficial de Idiomas de Lugo.

Fixeron actividades chulísimas co noso material,

e mesmo no cartel se acordaron de nós...

Isto é o principio dunha prolífica colaboración!

 

 6º mural "Dalles nome": Mulleres galegas nas artes plásticas

Xa está no corredor da planta baixa, na zona de acceso ao centro, o vindeiro mural para identificar personaxes femininas. Non deixedes de botarlle un ollo: esta vez está cheo de arte... Aquí podedes ver as imaxes mellor.

   

 

 

 

5º mural "Dalles nome": Mulleres galegas na música

 

1. Foi rectora do hospicio da Coruña

 nº 1 

 

 

1. Pioneira na defensa dos dereitos das mulleres

 nº 2

Naceu en Foz

 

 nº 3

1. O súa principal preocupación era a educación das mulleres

 nº 4 

1. Escritora e historiadora

 

 

1. Poetisa, novelista e periodista

 

1. Viviu no s. XIV, nas terras de Lemos

nº 5 

Interpretou a Verdi

 

nº 6 

1. No

bre de orixe castelá

 

nº 7

Destaca na improvisación

1. Esta escultura súa está nunha praza que leva o seu nomen

 nº 8

1. Foi nomeda

raíña postumamente

  

1. Foi toda unha personaxe en Cangas

 

 nº 9

1. Era fidalga, pero elixiu ter unha profesión propia

 

 1. Bailarina,n cant

nº 10

 nº 11

Viviu na segunda metade do s. XIX

1. Navegante e exploradora

 

nº 12

Forma parte de "A compañía do ruído"

 

 

4º mural "Dalles nome": Mulleres galegas destacadas nas ciencias sociais

 

1. Foi rectora do hospicio da Coruña

 

 

1. Pioneira na defensa dos dereitos das mulleres

 

 

 

1. O súa principal preocupación era a educación das mulleres

 

1. Escritora e historiadora

 

 

1. Poetisa, novelista e periodista

 

1. Viviu no s. XIV, nas terras de Lemos

 

 

 

1. Nobre de orixe castelá

 

1. Esta escultura súa está nunha praza que leva o seu nome

 

1. Foi nomeda raíña postumamente

  

1. Foi toda unha personaxe en Cangas

 

 

1. Era fidalga, pero elixiu ter unha profesión propia

 

 

1. Bailarina, cantante, actriz...

 

1. Navegante e exploradora

 

1. Era unha muller moi culta

 

       

 

 

AQUÍ TEDES A SOLUCIÓN DO 3º MURAL DO PROGRAMA "DALLES NOME":

"Dalles nome tamén ás deportistas"

 

Katherine Switzer

 

Ana Peleteiro Brión

 

 

Hassiba Boulmerka

 

Verónica Boquete Giadáns

 

Maider Unda

 

 

María de Villota 

 

Teresa Portela

 

Nadia Comaneci

Amaya Valdemoro

 

Corinne Diacre

Steffi Graf

Florencia Romano

       

O/as gañador@s dos premios pola resolución do 3º mural de "Dalles nome" foron:

1º premio: Sabela Durán Cano

2º premio: Brenda Chousa Losada e Judith Chousa Losada

3º premio: César Álvarez Fernández e Miguel Fernández García

Noraboa a tod@s el@s, demostraron que 4º da ESO é unha canteira de gañador@s!

 Esta é a solución do anterior mural de "Dalles nome": "Mulleres científicas"

1

Marie Curie

2

 Sophia Kovalevskaya

3

Gerty Theresa Cori

4

Lise Meitner

5

Alicia Boole Stott

6

Barbara McClintock

7

 Irène Joliot-Curie

8

Grace Chisholm Young

9

Rita Levi Montalcini

10

Ida Tacke Noddack

11

Emmy Noether

12

Gertrude B. Elion

13

 Marguerite Perey

14

Grace Murray Hopper

15

Rosalind Franklin

16

Maria Göppert Mayer

17

Julia Robinson

18

Rosalyn Yalow

19

Dorothy Crowfoot Hodgkin

 20

Emma Castelnuovo

21

Margarita Salas

22

Chien-Shiung Wu

23

María Josefa Wonenburger

   
 

 

Gañadoras:

1º Premio: Eney Mourelo, Lucía Visuña, José Manuel Rodríguez, Aroa López, Lucía González, José Matías González, Cristian Rodríguez.

2º Premio: Susana Rodríguez, Javier Coba, Diego Sánchez, Iván González, Álvaro Núñez, José Daniel Rodríguez, Miriam López, Miriam Ferreiro.

Premio: Sabela Durán, Ismael Pol, Lucía Fierro, Emily González

Distribuir contido