Skip to Content

Educación física

CAMPIONATO ESCOLAR CAMPO A TRAVÉS XOGADE-PLAN PROXECTA PINAR DE CABANAS 14 FEBRERO 2020

 

 

O Venres 14  de Febreiro, pola mañá, acompañados polos profesores de Bioloxía: David Casado e de Educación Física Secundaria e Primaria: Mª Teresa Blanco e Ruth Mateos, os nosos alumnos de Primaria e Secundaria, competiron no Campionato escolar de campo a través de Xogade no Pinar de Cabanas, dentro da fase comarcal,contra outros CPI e Institutos da Comarca ( Miño, Neda,etc). Participamos dende a categoría benxamín ata a cadete, tanto como feminina e masculina.
O noso alumnado ( todos, sen excepción) puxo todo o seu esforzo e rendemento dentro das posibilidades de cada un. Sinalar os bos  resultados de algún dos/as nosas  deportistas, xa que pasaron a fase provincial  que será en Carballo o 6 de Marzo.
É destacable a participación e entrega de todo o alumnado, como vedes no listado de clasificacións, pero especialmente, polos seus bos resultados:
2º Posto Individual en Cadete feminino: Ariadna Díaz de 3º ESO
4º Posto Individual en Cadete feminino: Marta Fernández de 3º de ESO
Clasificándose ademais o equipo de cadete feminino ( Ariadna, Marta, Nerea Fernández, Andrea Rivera,Antía López e unha compoñente máis por determinar)
7º Posto Individual Infantil Feminino: Alicia  Lucía Romero
8º Posto Individual Infantil Feminino: Uxía Boado Porto.
2º Posto  Individual Infantil masculino: Manuel Freire Platas
4º Posto  Individual Alevín masculino: Manuel Tojeiro  Espiñeira.
2º Posto Individual Benjamín feminino: Claudia Caruncho Souto.
Foi unha xornada moi positiva e lúdica ademais de deportiva, onde pasámolo ben e obtivemos bos resultados.
PARABÉNS A TODOS OS NOSOS ALUMNOS/AS, CAMPEÓNS!!!!!
 

 

EQUIPOS CLASIFICADOS PROVINCIAL CENTROS ESCOLARES

 

CADETE MASCULINO

EQUIPOS CLASIFICADOS

INDIVIDUALES

IES BREAMO PONTEDEUME

 


 

 

 

 

 

 

 

CPI CASTRO BAXOI DE MIÑO

 

 

CADETE FEMENINO

EQUIPOS CLASIFICADOS

INDIVIDUALES

IES BREAMO PONTEDEUME

 

MEDIAVILLA CUBILLO

ITZIAR

 

ITZIAR-- CPI CASTRO BAXOI

 

 

 

CPI PLURILINGUE VIRXE DA CELA MONFERO

 

GARCIA SANMARTIN

CLARA—CPI CASTROBAXOI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INFANTIL  FEMENINO

EQUIPOS CLASIFICADOS

INDIVIDUALES

CPI. CASTRO BAXOI

VAQUEZ CAMPILLO

ALBA DE LUCIA

Oza

FIAÑO GANDARAS

DAPHNE

Cesuras

PRADO DIAZ

ANXELA

Teixeiro

BERMUDEZ PRIETO

NEREA

Oza

SANCHEZ SEOANE

MARIA EUGENIA

Teixeiro

GARCIA VIDAL

LUCIA

Présaras

 

CEIP NICOLAS DEL RIO CEDEIRA

 

GOMEZ RODRIGUEZ

LAURA-- CEIP O FEAL

 

 

CANEIRO ALBES

BERTA-- CEIP O FEAL

LUCIA ROMERO

ALICIA-- CPI VIRXE DA CELA

BOADO PORTO

UXIA-- CPI VIRXE DA CELA

 

 

 

FERNANDEZ REY

AISHA—CEIP VIRXE DO MAR

 

 

INFANTIL  MASCULINO

EQUIPOS CLASIFICADOS

INDIVIDUALES

CPI. CASTRO BAXOI MIÑO

SEOANE ABAD

TEO

Teixeiro

FONTENLA PEREZ

JULIAN

Oza

NOUCHE BOADO

JOSE ANGEL

Présaras

CARTON MORILLA

XABIER

Présaras

CASANOVA ARCAY

RAUL

Oza

ABAD FREIRE

IVAN

Teixeiro

 

CPI ATIOS DE VALDOVIÑO

 

FREIRE PLATAS

MANUEL-- CPI VIRXE DA CELA

 

 

 

SIJIDO PARRA

CRISTIAN --- CPI O FEAL

FONTICOBA REY

ALEJANDRO--- CPI O FEAL

 

 

 

ALEVIN  FEMENINO

EQUIPOS CLASIFICADOS

INDIVIDUALES

CEIP PONTE DE XUVIA

FONTELA CANCELO

SOFIA

Oza

ROCA SANTOS

NOELIA

Teixeiro

CRESPO LAVIN

ALEJANDRA

Oza

BRA SANCHEZ

NEREA

Cesuras

SANCHEZ GARCIA

IRIA MARIA

Oza

SANTOS PORTA

NOA

Cesuras

 

CEIP NICOLAS DEL RIO CEDEIRA

DIAZ CORRAL

GABRIEL MARCIAL

CPI Atios

 

 

FIGUEIRA LOPEZ

UNAI

CEIP Manuel Fraga Iribarne

 

 

 

ALEVIN  MASCULINO

EQUIPOS CLASIFICADOS

INDIVIDUALES

COLEGIO AYALA

CAAMAÑO ARES

ALEJANDRO

Teixeiro

GOMEZ SANCHEZ

LUCAS

Oza

RODRIGUEZ AMENEDO

MARCOS

Oza

GOMEZ GARRIDO

ANXO

Cesuras

MUÑOZREJA PRIETO

HUGO

Oza

ROCA RODRIGUEZ

DANIEL

Teixeiro

SANCHEZ VILLAMOR

YAGO

Présaras

 

CEIP NICOLAS DEL RIO CEDEIRA

 

 

FIGUEIRA LOPEZ

UNAI

CEIP Manuel Fraga Iribarne

 

 

LOPEZ DOCE

HUGO

CPI Atios

 

BENJAMIN  FEMENINO

EQUIPOS CLASIFICADOS

INDIVIDUALES

CEIP VIRXE DO MAR

CARUNCHO SOUTO CLAUDIA    CPI VIRXE DA CELA

 

 

CEIP NICOLAS DEL RIO CEDEIRA

 

 

FONTELA CANCELO

DANIELA

Oza

GOMEZ ARES

MARTINA

Teixeiro

PRESA FONTAN

CANDELA

Oza

BLANCO LAMAS

NOA

Présaras

GARCIA SANTAMARIA

SABELA

Cesuras

TABLADA MOURELO

LAURA

Cesuras

 

 

ALVELO ALVAREZ

EVA

CEIP Manuel Fraga Iribarne

PITA TOJEIRO

SARA

CEIP Manuel Fraga Iribarne

 

 

 

BENJAMIN  MASCULINO

EQUIPOS CLASIFICADOS

INDIVIDUALES

CEIP O FEAL

 

ROUCO ROMERO

ESTEBAN -CEIP VIRXE DO MAR

IGBINOSUN AMENEDO

HAPPY MICHAEL- CEIP O RAMO

TOJEIRO ESPIÑEIRA

MANUEL- CPI VIRXE DA CELA

 

CEIP NICOLAS DEL RIO CEDEIRA

LOPEZ MARCOTE

AARON

CEIP Oza

EL KADERI OURHNI

IMRANE

CEIP Teixeiro

AGUILAR MERA

RICHARD

CEIP Teixeiro

HERNANDEZ GARCIA

BRUNO

CEIP Cesuras

GARCIA MIRANDA

ANTONIO

CEIP Cesuras

UÑA LOPEZ

LUCAS

 

LUCAS

LUCAS

 

CEIP MANUEL FRAGA IRIBARNE

LUCAS

 

 

 

TORNEOS DEPORTIVOS CURSO 2019-20. DEPARTAMENTO DE E.F. EDUCACIÓN SECUNDARIA

De novo, como o curso anterior, este ano estamos a levar a cabo, durante todo o ano os torneos escolares

Os torneos xogaranse sempre na hora de lecer dos Mércores, de 14:00 a 14:30 en 2 partidos de 15 minutos de duración a tempo corrido (con cambio de campo os 6 minutos e medio). Os  equipos participantes e calendarios das competicións estarán colgados no tablón de anuncios de cada clase, para todo o curso escolar, onde se anotaran ademais os resultados de cada encontro

A regras a seguir, son as oficiais para cada deporte, según as federacións de cada un deles. O incumprimento das mesmas de forma grave ou con perigo para os demais durante o desenvolvemento de cada partido ou unha estancia no Pavillón, o calquera actuación no CPI (tanto en horario de clase como en horas de lecer) que supoña unha conducta disrruptiva grave, levará implícita a non participación provisional ou definitiva no torneo (dependendo da falta e da sanción imposta).

O arbitraxe o fai como árbitro principal a profesora de E.Física e como secundarios, alumnas/os colaboradores. A mesa de anotación está composta por alumnos/as colaboradores.

Cada alumno/a ten a responsabilidade e obrigación de presentarse co seu equipo 10´antes do seu partido ( o tempo de xogo é limitado). Se non hai un mínimo de xogadores/as (3) para o desenvolvemento do partido os 5`da hora prevista, a ese equipo se lle dará o partido por perdido. Puntuación: Partido ganado: 1 punto. Partido perdido:0 puntos. Non presentado: 0 puntos.

Na primeira ronda de enfrontamentos ( fase de selección), todos xogan contra todos, pasando (dependendo do nº de equipos cada ano) os 4 equipos que máis puntos teñan. En caso de empate, pasa o que teña maior nº de goles a favor. Logo cuartos de final, a partido de ida e volta. Semifinais e a final 1º-2º posto e 3º e 4º.

Os deportes elixidos este ano por consenso de todo o alumnado ( previa reunión e asemblea) son:

1º Trimestre: Brilé

2º Trimestre: F. Sala

3º Trimestre: Baloncesto.

 O Comenzo dos mesmos foi  a finais do mes de Outubro, ata final de curso. Sendo a primeira actividade a de Brilé. Os días nos que os partidos previstos nese día, que por motivo de outras actividades, saídas varias, festivais, días festivos, etc. non se xogue, ,aprazaranse para o seguinte Mércores.

Os equipos serán mixtos (polo menos unha rapaza en cada equipo) e hetereoxéneos (un xogador/ra de 1º-2º ESO polo menos en cada equipo).

Este ano, tendo en conta, que son menos alumnos/as, os equipos serán de 4 xogadores/as.

DEPARTAMENTO DE EDUCACIÓN FÍSICA: EQUIPOS TORNEOS INTRA-EXCOLARES CURSO 2019-20

EQUIPO A.  Sonia B 3º., Brais N. 1º., Iker 1º, Nicolas 3º

EQUIPO B: Alex C. 3º,Marta F. 3º,Damián B. 2º,Marcos 1º

EQUIPO C: Ariadna 3º, Noelia 3º, Daniel 3º, Andrea R. 1º

EQUIPO D: Andrea M. 2º, Aaron 1º, Pablo 1º, Manuel 1º

EQUIPO E: Brais V. 1º, Miguel 1,Alicia 1º, Rubén R. 3º

EQUIPO F: Cristian 2º, Cristina 3º, Rubén F. 3º, Hugo 3º

EQUIPO G: Andrea 1º, Xiana 1º, Antía l. 2º, Felipe 3º

EQUIPO H: Uxía 1º, Matías 2º, Adrián 2º, Damián 2º

 

ALUMNADO COLABORADOR NOS TORNEOS:

Felipe 3º ESO (arbitro pista)

Clara y Lucía  4º ESO(  árbitros mesa)

 

RESULTADOS  BRILÉ

Rematado o torneo de brilé o Mércores 13 de Novembro, as clasificacións quedan como siguen:

1º CLASIFICADO: EQUIPO F: Cristian 2º, Cristina 3º, Rubén 3º e Hugo 3º.

2º CLASIFICADO: EQUIPO A: Sonia B. 3º, Brais N. 1º,  Iker 1º, Nicolás 3º.

3º CLASIFICADO: EQUIPO D:  Nerea F 3º, Aaron 1º, Pablo r. 1º, Manuel 1º.

4º CLASIFICADO : EQUIPO G: Andrea 2º, Xiana 1º, Antía 1º, Felipe 3º.

 

 

 

EXCURSIÓN A ANDORRA

 25-30 XANEIRO 2020
O noso alumnado da ESO, xunto cos profesores Manuel ( Tecnoloxía Secundaría ) e Ruth ( Educación Física Primaria), viaxaron o sábado 25 de xaneiro ata Andorra , á estación de esquí Grandvalira en Soldeu, que é a estación máis grande dos Pirineos e do sur de Europa, situada o este de Andorra, con 210 km formados por 138 pistas, para pasar unha estupenda semana esquiando. Durante a súa estadía, ademais de pasar os días esquiando, rodeados dunha paixaxe espectacular no Principado de Andorra, tamén disfrutaron dun día de relaxación no “Balneario de Caldea”. Sen dúbida, foi unha experiencia inolvidable, para repetir en próximos anos.

 

CARREIRA SOLIDARIA NO CPI VIRXE DA CELA

 

 

Como en anos anteriores, o venres 22 de Novembro do 2019 (Venres) celebramos  no noso centro a Carreira Quilómetros de Solidariedade  para colaborar coa ONG “Save the Children”, que este ano vai dedicada ás nenas/os do pobo Rohingya.
Pero este ano, a carreira tivo un triple motivo de conmemoración. Tendo en conta que o 20 de Novembro foi o día dos Dereitos dos Nen@s e o 25 de Novembro é o Día Internacional contra da Violencia de Xénero, conmemoramos no mesmo acto estas dúas datas e os valores que representan.
Así que a carreira (a diferencia doutros anos) foi unha carreira de relevos por clases, encabezada primeiro por unha rapaza de cada un dos cursos que, sentada nunha cadeira de cor vermella (símbolo dos millóns de nenos e nenas que non teñen dereito á educación), recolle o relevo simbolizado por un facho de cor morado (símbolo do Día contra a Violencia de Xénero), dando saída a todos os nenos e nenas do seu curso.
Cada clase vestiu unha camiseta facilitada polo Concello, coa lenda Monfero en Negro e o dorsal de “Save the Children”.
Ao remate da carreira Clara e Lucía, alumnas de 4º ESO, leron un manifesto a favor dos Dereitos dos Nen@s e en contra da Violencia de Xénero.
Como final do acto as profesoras de E.F deron aos nenos, nenas e rapaces/as un agasallo e un  diploma pola súa participación.
Dende o noso cole queremos dar as grazas a toda a comunidade educativa pola súa colaboración e solidariedade.

 

Porque un mundo mellor é posible....
 
CONSTRUÁMOLO ENTRE TODOS!
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Escape room

A continuación podedes ver o vídeo feito polo departamento de Educación Física de E.I. e E.P. relacionado cunha proposta didáctica sobre o Escape Room para os cursos de 3º, 4º, 5º e 6º de E.P.

#BEACTIVE. SEMANA EUROPEA DO DEPORTE. O MOVEMENTO É VIDA

 
 
“El Día Europeo del Deporte Escolar 2019 volvió a batir records. Galicia y Comunidad Valenciana compiten por ser líderes en participación.”

“Más de 300 centros inscritos en el Día Europeo del Deporte Escolar 2019 el próximo 27 de Septiembre”.(Fonte Plan Proxecta)

Na semana do 23 ata o 27 de Setembro, no noso cole CPI Plurilingüe Virxe da Cela, celebramos a Semana Europea do deporte, baixo o lema #Beactive. Está é unha campaña que se celebra a nivel europeo, para o fomento do deporte e actividade física, e onde os diferentes centros o celebran facendo actividades diversas. Nós participamos como centro “activo” con diversas actividades e dentro do Plan Proxecta e PDC.
Comenzamos a nosa andaina, a través da explicación que as alumnas/os de 2º de Eso de Promoción de hábitos saudables foron dando clase por clase, sobre o programa #Beactive e as actividades a levar a cabo durante dita semana, as cales foron:
•    Tódolos días e tódolos cursos (dende infantil, primaria e secundaria ), o finalizar cada hora tíñamos que dedicarlle uns minutos a facer algo de deporte entre clase e clase ( 5´ultimos): fixemos unhos estiramentos dirixidos por un alumno/a e facilitados polas profesoras de E.Física, segundo unha ficha.
•    Entregamos un triptico informativo sobre os beneficios, pautas e recomendacions de como e porque facer actividade física e deporte, para levar a casa e entregalo as mamas/papas/titores.
•    O Xoves 26, cambiamos as clases normais por xogos e deportes durante toda a xornada lectiva, coa participación de todo o profesorado e todo o alumnado.

 

Lembrade... #Beactive. (O movemento é vida)
 
 
 

 

 
 
 
 

 

Informe D.A.F.I.S.

DAFIS – DATOS DA ACTIVIDADE FÍSICA PARA A SAÚDE CURSO 2018-19

 

Un ano máis e dentro da programación da materia de Educación Física en Primaria e Secundaria, o noso centro  participa (o igual que anos anteriores)no Plan Proxecta, a través da plataforma  DAFIS (Datos sobre a Valoración da Condición Física Saudable), enmarcado no Plan Galicia Saudable da Xunta de Galicia e coordinado pola Secretaría Xeral para o Deporte.

 

Este programa,como xa mencionamos,  aparece para facilitarnos aos profesores a valoración da condición física dos nosos alumnos e no noso CPI estamos a desenvolvelo dentro do Plan Proxecta. Os protocolos de valoración pretenden medir aquelas cualidades físicas e psicomotoras que está demostrado científicamente que gardan relación coa saúde (forza, resistencia, flexibilidade, axilidade-velocidade) e permite coñecer en qué estado físico se atopa un alumno para decidir cales son os aspectos que necesitan mellorar e cales non. Esta valoración é fundamental para coñecer e facer un seguemento dos seus valores de condición física, a partir dos cales poder deseñar actuacións adaptadas ás súas necesidades.

 

A continuación publicamos un documento no que aparecen os resultados por idade e sexo en cada unha das probas físicas e no IMC, e a evolución das mesmas nos nosos alumos/as. As cores verdes indican que os valores se corresponden cunha condición física saudable e as cores vermellas nos avisan que debemos mellorar nesas cualidades físicas. En cada unha das probas podemos comparar tamén os resultados coa mediana en Galicia,aportando información moi relevante para o coñecemento  e mellora e reforzo da condición física  saudable do alumnado e por ende da sua sáude en xeral.

De igual forma, aporta ese coñecemento as familias e os médicos ou pediatras que tratan os nenos, reforzando dobremente os obxetivos da mellora no traballo da saúde das nosas nenas/os, máis ala da propia materia de E.F, buscando como obxectivo que todos os axentes que forman parte da vida do neno/a, interveñan no  correcto desenvolvemento da súa saúde.

 

 

 

PLAN DE TRABALLO-MELLORA DA RESISTENCA AERÓBICA E A CAPACIDADE CARDIORESPIRATORIA : COMO CORRER DE O A 5 KILOMETROS DENDE “0”.

 

Dende o departamento de E.Física de Secundaria,tendo en conta o análisis dos resultados obtidos  no DAFIS e a conclusión de necesidade de mellora de algúns aspectos da vosa c. física e por ende da vosa saúde, e de cara o verán, (no que o noso alumnado vai ter tempo de lecer); vos deixo un PLAN DE TRABALLO que podedes atopar na web:  https://escueladerunning.com/,  para realizar de forma voluntaría a todos aqueles/as que queran mellorar ou ou reforzar a súa condición física saudable; centrado sobre todo, na mellora da resistencia aeróbica ( para mellorar a nosa capacidaded cardio-respiratoria).

 

Van tamén unha serie de recomendacións, que podedes atopar na web: https://escueladerunning.com/ sobre o tipo de calzado a elexir, roupa, técnica, nutrición, etc, que é interesante que leades, non só como información xeral ou para empezar a practicar actividade física adecuadamente, se non para evitar lesións e malos hábitos.

 

O plan de traballo para chegar a correr 5 Km dende 0, establece un reto facilmente conseguible e asequible, xa que alterna andar con correr, ata chegar a carreira continua en 3 sesións semanais de entre 30-45´cada día, o traballo é en días alternos. Esta plantexado non só para os alumno/as, se non para  nais/pais ou familiares e amigas/os que decidan intentalo, sendo o traballo así máis divertido e ameno, e con a idea de motivar a maior número de xente, do voso entorno a practica de actividade física saudable. Parte de “0”,coma si non tiveramos ningunha base física, así que pode acadalo calquera, que esté en condicións de saúde normais ( eso si, sempre revisión médica previa antes de empezar a practicar calquera actividade física ou deporte).

 

Asi que esperando que vos aporte e axude ESE PLAN DE DESAFIO SAUDABLE”, bó verán a todos, e lembrade:

“CORRER E ANDAR, TODO É EMPEZAR”

1º Seman:

 

Día 1

Día 2

Día 3

Calentamiento: 5 minutos andando.
1 minuto corriendo, 3 minutos andando (5 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 30 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
1 minuto corriendo, 3 minutos andando (5 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 30 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
1 minuto corriendo, 3 minutos andando (5 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 30 minutos

 

2º Semán:

Día 1

Día 2

Día 3

Calentamiento: 5 minutos andando.
90 segundos corriendo, 3 minutos andando (5 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 32,5 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
90 segundos corriendo, 3 minutos andando (5 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 32,5 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
90 segundos corriendo, 3 minutos andando (5 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 32,5 minutos

 

3º Semán:

Día 1

Día 2

Día 3

Calentamiento: 5 minutos andando.
2 minutos corriendo, 2 minutos andando (5 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 30 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
2 minutos corriendo, 2 minutos andando (5 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 30 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
2 minutos corriendo, 2 minutos andando (5 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 30 minutos

4º Semán:

Día 1

Día 2

Día 3

Calentamiento: 5 minutos andando.
3 minutos corriendo, 2 minutos andando (5 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 35 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
3 minutos corriendo, 2 minutos andando (5 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 35 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
3 minutos corriendo, 2 minutos andando (5 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 35 minutos

 

5º Seman:

Día 1

Día 2

Día 3

Calentamiento: 5 minutos andando.
5 minutos corriendo, 2 minutos andando (3 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 31 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
5 minutos corriendo, 2 minutos andando (3 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 31 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
5 minutos corriendo, 2 minutos andando (3 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 31 minutos

6º Semán:

Día 1

Día 2

Día 3

Calentamiento: 5 minutos andando.
8 minutos corriendo, 2 minutos andando (3 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 40 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
8 minutos corriendo, 2 minutos andando (3 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 40 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
8 minutos corriendo, 2 minutos andando (3 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 40 minutos

7º Seman:

Día 1

Día 2

Día 3

Calentamiento: 5 minutos andando.
10 minutos corriendo, 1 minuto andando (3 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 43 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
10 minutos corriendo, 1 minuto andando (3 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 43 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
10 minutos corriendo, 1 minuto andando (3 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 43 minutos

8 ºSemán:

Día 1

 

Día 2

Día 3

Calentamiento: 5 minutos andando.
15 minutos corriendo, 1 minuto andando (2 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 42 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
15 minutos corriendo, 1 minuto andando (2 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 42 minutos

Calentamiento: 5 minutos andando.
15 minutos corriendo, 1 minuto andando (2 series)
Enfriamiento: 5 minutos andando.
Estiramientos.

Total: 42 minutos

9ª Semana: Plan de trabajo semanal

Esta vez non haberá un plan semanal. Simplemente temos que salir a correr. Frente as duas series de 15 minutos da semana anterior con ese minuto no medio para recuperar,  nesta ocasión simplemente correremos. Saldremos a correr e o faremos durante esos 30 minutos.

 

SAÍDA EUMENATURA XUÑO DE 2019


O Mércores 12 de Xuño do 2019, organizado polo Departamento de E. Física, o alumnado de E.Primaria  e E.Secundaria, acompañadas polo profesorado, fixeron unha saída, dentro das actividades enmarcadas nas U.D de “Actividades na natureza” para ambas etapas. A empresa encargada de levar a cabo a actividade foi “ Eumenatura.” A actividade, abarcou todo o día.
Na  saída, onde se fixeron múltiples actividades de aventura,  comezou cunha  ruta de sendeirismo polos fermosos entornos do Eume e Monfero, para logo continuar, con circuítos de obstáculos, xogos tradicionais,un Castelo inflable e un súper tobogán acuático!!, xantando no mesmo lugar dos xogos, mentres aproveitaban o tempo de lecer.
O alumnado disfrutou do lindo!. Agradecemos o trato a empresa organizadora, esperando o ano que ven repetir experiencias similares.

 

 

CAMPIONATO DE ESPAÑA DE ORIENTACIÓN A PÉ

Temos entre nós Un Campión de España de Orientación!.
 De todos é sabido que o noso compañeiro e profesor de Bioloxía , Física e Química, David Casado Bravo, ademais de  exercer de profesor e colaborador  habitual no fomento da actividade física no centro  é tamén,  activo atleta  e participante asiduo nas carreiras de orientación, tanto a título individual, como por equipos, membro do equipo de O Pasatempo de Betanzos  , así como organizador  como membro da Federación Galega de Orientación a que pertence de moitas probas de dita especialidade, incluídas as que se fan no noso centro dentro do programa Xogade, e que sen a súa axuda, sería máis complexo organizar,   pero ademais e UN CAMPIÓN CON TODOS OS MÉRITOS , xa que quedou primeiro en categoría veteranos no Campionato de España de LLanes, celebrado no mes de Abril.                         
Así que era merecida mención a xesta, que a campión de España non chega calquera!!, vaia por diante o noso recoñecemento e orgullo por poder contar no centro con el e a súa contribución e colaboración o fomento da actividade física no centro e os nosos PARABÉNS!
 

CAMPEONATO ESCOLAR PROVINCIAL ORIENTACIÓN A PÉ

 

O día Martes, 9 de Abril de 2019, as nosas alumnas/os que se clasificaron para o campeonato escolar provincial de orientación a pé, dentro do programa Xogade do Plan Proxecta organizada pola Federación Galega de Orientación en colaboración coa Xunta de Galicia e a Federación Española de Orientación, foron a competir a Ace da Ma en Culleredo co profesor David Casado e o profesor de E. F.
 

 

 
Parabéns¡ a todos/as polasúa participación  e estesforon os seus resultados:
CAMPEONATO PROVINCIAL ESCOLAR ORIENTACIÓN A PÉ
 
A CORUÑA – ACEA DA MA (CULLEREDO)
 
MARTES, 9 ABRIL
 
 
CLASIFICACIÓN POR CENTROS
 
 
CENTRO
LOCALIDAD
INF.
MASC.
INF.
FEM.
CAD.
MASC.
CAD.
FEM
TOTAL
1. IES AMES
AMES
2+3+4
2+3+4
3+5+9
3+4+5
47 (12)
2. IES AS MARIÑAS
BETANZOS
1+42+44
13+29+30
1+55+57
33+34+39
378 (12)
3. CPI ALC. XOSE PICHEL  
CORISTANCO
29+30+32
47+48+49
37+39+40
48+50+51
500 (12)
 
 
 
 
 
 
 
4. IES PORTO DO SON
PTO. DO SON
9+12+27
5+6+7
2+23+36
2+0+0
2129 (10)
5. IES PRAIA DE BARRAÑA
BOIRO
19+20+21
14+16+17
4+6+0
35+36+0
2188 (10)
6. IES REGO DE TRABE
CULLEREDO
0+0+0
0+0+0
8+10+13
10+11+12
6064 (6)
7. IES VIRXE DO MAR
NOIA
15+16+17
8+9+10
0+0+0
0+0+0
6075 (6)
8. IES AS INSUAS
MUROS
0+0+0
0+0+0
7+29+30
7+13+14
6100 (6)
9. IES AGRA DO ORZÁN
A CORUÑA
0+0+0
0+0+0
20+21+25
32+37+38
6173 (5)
10. CPI VIRXE DA CELA
MONFERO
35+0+0
43+44+45
52+0+0
0+0+0
7219 (5)
11. IES FRAGAS DO EUME
PONTEDEUME
38+0+0
36+37+39
0+0+0
0+0+0
8150 (4)
12. IES FRANC. AGUIAR
BETANZOS
0+0+0
0+0+0
0+0+0
1+0+0
11001 (1)
13. LICEO LA PAZ
A CORUÑA
0+0+0
1+0+0
0+0+0
0+0+0
11001 (1)
 
 
CENTRO / CLUB
LOCALIDAD
INF.
MASC.
INF.
FEM.
CAD.
MASC.
CAD.
FEM
TOTAL
1. IES AMES
AMES
18
5
10
12
45
2. IES AS MARIÑAS
BETANZOS
7
7
10
8
32
3. CPI ALCALDE XOSÉ PICHEL
CORISTANCO
10
7
5
9
31
4. IES PORTO DO SON
PTO. DO SON
4
9
5
1
19
5. IES PRAIA DE BARRAÑA
BOIRO
6
8
2
3
19
6. IES REGO DE TRABE
CULLEREDO
---
---
21
10
31
7. IES VIRXE DO MAR
NOIA
9
14
---
---
23
8. IES AS INSUAS
MUROS
---
---
10
14
24
9. IES AGRA DO ORZÁN
A CORUÑA
---
---
13
16
29
10. CPI VIRXE DA CELA
MONFERO
1
4
4
7
16
11. IES FRAGAS DO EUME
PONTEDEUME
10
4
---
---
14
12. IES FRANCISCO AGUIAR
BETANZOS
---
---
---
1
1
13. COLEGIO LICEO LA PAZ
A CORUÑA
---
1
---
---
1
 
 
65
59
80
81
285
 
 
Cto. Provincial Escolar 2019 ma. 09/04/2019 12:32 Resultados provisionales OE2010
 
Tempo:
 INF FEM
 
43 50 SILVEIRA QUINTAN, NOELIA MONFERO CPI PLURILINGUE VI 56:17
44 42 FERNANDEZ RODRIGUEZ, NEREA MONFERO CPI PLURILINGUE VI 56:42
45 46 LOPEZ TEODOSIO, ANTIA MONFERO CPI PLURILINGUE VI 56:47
46 41 DIAZ TONDO, ARIADNA MONFERO CPI PLURILINGUE VI 57:04
 
INF MASC (65/66)
 
35 43 FRAGA TIZON, RUBEN MONFERO CPI PLURILINGUE VI 47:38
 
CAD FEM (81/81)
 
33 ARES GARCIA, LAURA MONFERO CPI PLURILINGUE VI Abandona
35 BOUZA RIVAS, SONIA MONFERO CPI PLURILINGUE VI Error en tarj.
36 BRAGE AMADO, CLARA MONFERO CPI PLURILINGUE VI Error en tarj.
38 CAMPELLO FERNANDEZ, CANDELA MONFERO CPI PLURILINGUE VI Abandona
45 LOPEZ REGUEIRO, LUCIA MONFERO CPI PLURILINGUE VI Error en tarj.
44 GARCIA MARTIN, VERONICA MONFERO CPI PLURILINGUE VI Error en tarj.
CAD MASC (80/81)
52 VIDAL MANTIÑAN, CINTIA MONFERO CPI PLURILINGUE VI Error en tarj.
 
CAD MASC (80/81)
 
52 37 CAINZOS PEREIRO, RUBEN MONFERO CPI PLURILINGUE VI 1:01:51
40 COUCEIRO GOMEZ, ALEX MONFERO CPI PLURILINGUE VI Abandona
 49 SANJURJO ABEAL, CHRISTIAN MONFERO CPI PLURILINGUE VI Abandona
39 CASTRILLON SANCHEZ, JAIRO MONFERO CPI PLURILINGUE VI Abandona
 
 

 


 
 
Distribuir contido


by Dr. Radut